Vnitřní kritik

Všichni máme svého vnitřního kritika…neboli vnitřní hlas, který má kritické či negativní komentáře k našim činnostem, vzhledu, chování…typu „tohle nezvládneš, tohle se Ti nepovedlo, Ty ale vypadáš..“ apod.

Například můj vnitřní kritik je velmi náročný, snaží se o dokonalost a často mě tlačí, abych dělala věci, které nechci a šla tím proti sobě. Snažila jsem se svého kritika nevnímat, potlačit ho a zcela ignorovat…ale kritik sílil. Co pomůže? Dejte mu pozornost…neznamená to, že byste se jim měly řídit, pouze si uvědomíte, že je tam a že se ozývá. Já se svým kritikem mluvím a řeknu mu, že ho vnímám, ale že to udělám po svém a udělám to nejlépe jak umím. Najdu si k sobě laskavý postoj. Důležité je si uvědomit, že vnitřní kritik není odrazem reality…to mluví naše zranění, programy z dětství apod.

Uvedu praktický příklad…zkouším něco nového a kritik se ozve „to nezvládneš, jsi neschopná…“, řeknu si „aha, kritik“, ale reaguji jinak…laskavěji…“dobře, tohle je pro mě nová situace, je obtížná, ale zkusím to…jsem přece dobrá v tomhle…“. Jde mi o to, abych pochybné řeči kritika narušila…a pokud ho budu vnímat, ale nebudu se jím řídit, tak jeho hlas se sice neztratí, ale bude slábnout.

Jak tedy na to?

  1. Všimněte si svého kritika a pojmenujte ho
  2. Nepotlačujte ho, zkuste ho poznat – jaký je? Může vám přijít barva, pocit, tvar…nic není špatně.
  3. Zjistěte, proč k nám promlouvá…jaké je za jeho kritikou poselství? Snaží se vás chránit? Reaguje na zranění? Zkuste ho poznat.
  4. Buďte k sobě laskavé…vnitřní kritik není realita, nejednejte podle něj.